Psychohygiena - kľúč k úspechu
28.01.2010, PaedDr. Ľuboš Ďurdiak, PhD.
Psychická pohoda, vnútorná radosť, osobný i pracovný úspech – to sú niektoré z mnohých hodnôt, ktoré by chcel mať vo svojom živote asi každý. Nie každý však vie, ako to dosiahnuť. Mnohí sa iba zaplietajú vo svojich myšlienkach a nevedia nájsť cestu, ako obnoviť svoju duševnú rovnováhu. Stojí ich to stratu koncentrácie, stratu istoty, sebadôvery a neraz aj pracovnej pozície alebo dlhodobého vzťahu. Jedným z efektívnych spôsobov, ako tomu predísť, je poznanie zásad psychohygieny a jej vytrvalé uplatňovanie vo svojom živote.
Mnoho ľudí prežíva pocity nespokojnosti samého so sebou, všímajú si najmä svoje negatívne osobnostné stránky, stále si niečo vyčítajú a kladú na seba neprimerané požiadavky. Iní sa zasa neustále ocitajú v konfliktných vzťahoch, hnevajú sa na iných, závidia im, prípadne ich aj nenávidia a tak nielen znepríjemňujú život ľuďom v ich okolí, ale aj vo svojom vnútri prežívajú veľké utrpenie, oberajú sa o veľké množstvo energie, čo sa v konečnom dôsledku môže negatívne prejaviť až na ich telesnom zdraví. Niektorí nedokážu riešiť bežné problémové situácie, ktoré prináša život, neustále sa sťažujú, vopred sa rezignovane vzdávajú a tak sa ich adaptácia stane neprimeranou a vo svojom vnútri cítia ďalšie negatívne emócie, ktoré ich postupne oslabujú.
Opísané príklady životných situácií sa bežne stávajú ľuďom v domácom, ale i pracovnom prostredí. V oboch prípadoch to má negatívne dôsledky na chod celej domácnosti, prípadne firmy. Takíto ľudia sú unavení, demotivovaní, majú sklon k agresívnemu alebo submisívnemu správaniu, ich partneri, alebo kolegovia v práci sa im postupne začnú vyhýbať. A pokiaľ tento proces ich myslenia, prežívania a správania neprerušia a nenahradia iným, budú sa cítiť aj neúspešní a neschopní...
Nespokojní a nevyrovnaní ľudia sa tak stávajú záťažou pre svoje sociálne prostredie, kde vnášajú do medziľudských vzťahov podráždenosť a viacej konfliktov, ale zároveň sú stresorom aj sami sebe, lebo prežívajú veľké citové napätia a nedokážu svoj život prežívať naplno, čo im bráni dosiahnuť stav radosti a spokojnosti. Naopak, ľudia, ktorí sú vyrovnaní, duševne zdraví, v psychickej pohode, priaznivo vplývajú na svoje sociálne okolie, sú tvorivejší, výkonnejší s vyššou mierou sebadôvery a aj ich subjektívna spokojnosť je na vyššej úrovni.
Je tomu tak preto, lebo človek môže byť v psychickej pohode, duševne vyrovnaný vtedy, ak pozná svoje skutočné slabé i silné stránky, je so sebou primerane spokojný, ak má dobré vzťahy s inými a je schopný efektívne riešiť každodenné problémy. Iba takýto človek si dokáže stanoviť primerané ciele bez toho, aby sa preceňoval, alebo podceňoval, iba takýto človek dokáže úspešne riadiť seba, svoj pracovný tím i celý svoj život tak, že keď spadne na ceste životom, dokáže znova a znova vstať a iba takýto človek dokáže mať rád seba aj iných bez podmienok, bez manipulovania, bez pretvárky.
Znie to jednoducho, ale je to celoživotný proces práce človeka na sebe samom. A v procese tohto osobnostného rastu sa nikto nevyhne situáciám, kedy bude potrebovať niekoho, o koho sa môže oprieť, s kým sa môže podeliť o svoje starosti i radosti, kto mu úprimným spôsobom „nastaví zrkadlo" a kto mu bude dobrým poradcom, koučom, či sprievodcom na jeho ceste životom. Nevyhne sa ani tomu, aby vedome alebo nevedome využíval na tejto ceste základné pravidlá psychohygieny, ktorá jedinečným spôsobom poskytuje ľuďom návod na zdravý spôsob života, posilňuje ich duševné a telesné zdravie, ale aj ich sebapoznanie, sebavedomie a pocity spokojnosti.
"Povieme Vám aj to, čo Vám iní povedať nevedia... a budete stále v predstihu!"
Copyright © 2010 PaedDr. Ľuboš Ďurdiak, PhD. - PSYCHOTREND & Discovery Trend s.r.o.. Všetky práva vyhradené. Obsah odborného článku na tejto stránke je chránený autorským právom a inými príslušnými platnými právnymi predpismi o ochrane autorských práv a duševného vlastníctva. K akémukoľvek použitiu tejto stránky (napr. kopírovanie autorských myšlienok a obsahu článku) je potrebné písomné povolenie od ich autora a uvedených spoločností.