Sebadôvera nie je nemenná konštanta
21.09.2015, PaedDr. Ľuboš Ďurdiak, PhD.
Sebadôvera je téma, ktorá sa dotýka veľmi veľa ľudí. Vlastne si dovolím tvrdiť, že každého. Mužov a žien rovnako. Nie však u každého v takom istom význame - niekto jej má menej, niekto primerane a niekto až príliš veľa.
Sebadôvera môže byť osobnostná črta, ktorá bola niekomu daná do vienka vo vyššej miere a niekomu v nižšej. Nič to však nemení na tom, že prejavy sebadôvery sú u človeka počas života v rôznych životných situáciách odlišné. Nie je to konštanta, ktorá nepodlieha zmenám. Je potrebné ju budovať a pravidelne sa o ňu starať.
Možno vás teraz napadne, že ako je dobre tým, ktorí majú sebadôvery dostatok, alebo aj prebytok, nemusia nič robiť. Takí ľudia sa nemusia presviedčať, že na niečo majú, nemusia sa premáhať do rôznych aktivít, nemusia čakať na to, kým ich niekto povzbudí a nadchne pre nejakú činnosť a v konečnom dôsledku nemusia mať výčitky, keď sa k niečomu neodhodlajú, hoci po tom veľmi túžili.
Sú ľudia, ktorí disponujú potrebnou mierou sebadôvery. Môže to byť ich osobnostná črta, ale rovnako to môže byť výsledok podnetného prostredia, v ktorom človek žije. Aj ten, kto ňou disponuje primerane, by však mal pracovať na tom, aby si ju takú udržal v každej situácii. Nie je totiž problém veriť sebe samému, keď sa nám darí, ale najmä vtedy, keď sa človeku začnú vymykať veci spod kontroly. To je aj pravá skúška toho, či sebadôvera, ktorou disponujeme, je pevná, skutočná, či vychádza z nášho vnútra.
Väčšina ľudí nevie, že aj tie osoby, ktoré disponujú primeranou sebadôverou, musia počas života na nej stále pracovať. V prvom rade musia si byť vedomí svojich silných aj slabých stránok a to bez prikrášľovania. Predpokladom je vysoký stupeň poznania seba samého, svojich vnútorných zdrojov, predispozícií, svojich skutočných hodnôt, potrieb a postojov.
Je umením udržať sebadôveru na primeranej úrovni, to znamená, že nielen dbať na to, aby neklesala, ale aj na to, aby nerástla príliš. Stáva sa to najmä v situáciách, kedy sa nám veľmi darí. Vtedy nám hrozí riziko, že sebadôvera môže prerásť do namyslenosti, možno až pocitu nadradenosti a do prejavov arogancie.
Okrem sebapoznania je dôležitá neustála kultivácia a podpora svojej sebadôvery. Ak sa nám niečo podarí, nemali by sme to brať ako samozrejmosť, ale na chvíľu sa sebareflexívne zastaviť, uvedomiť si, čo sme dokázali a prejaviť si vďačnosť. Aj taká maličkosť, ako je odmena seba samého dobrým slovom, pochvalou, po nejakom úspechu, je dobrý zvyk, ktorý sa oplatí u seba vy/pestovať.
Nemusí ísť pritom o žiadne heroické činy. Uvedomovať si a oceňovať u seba by sme mali aj také prejavy nášho sebaprekonávania, ktoré považujeme za bežné. Ranné vstávanie, cesta do práce, navarenie dobrého obeda, pomoc deťom pri príprave do školy, splnenie šéfovej požiadavky v práci, darovať niekomu úsmev, aj keď práve sami nemáme najlepšiu náladu atď.
Ste prekvapení, že aj pri takýchto činnostiach je možné pracovať na svojej sebadôvere? Máte pocit, že nejde o nič zvláštne, že tu nie je potrebné sa sebaprekonávať? Myslíte si, že pochvala, ocenenie seba samého za takéto "bežné" aktivity je zbytočná?
Potom si skúste odpovedať na tieto otázky: Chcelo sa vám vždy ráno vstávať a začať si plniť svoje povinnosti? Kým ste vstali, aby ste nezmešakali autobus do práce, museli ste sa k tomu nútiť , museli ste sa premáhať? Vždy ste hneď chceli plniť šéfove dôležité požiadavky a to aj vtedy, keď ste mali plno inej nedokončenej práce? Dokázali ste nakoniec odložiť rozpracované veci a pomôcť svojmu nadriadenému? Keď ste mali zlú náladu, dokázali ste obdariť svojich najbližších (a možno aj menej známych kolegov v práci alebo úplne neznámych ľudí v dlhom rade v obchode) úsmevom, aby ste im spríjemnili čas trávený s vami?
Ak ste si pri položených otázkach povedali, že ste to dokázali, gratulujem vám! Museli ste totiž vynaložiť značnú časť zo svojej energie, aby ste sa prekonali, keď sa vám nechcelo, aby ste premohli v sebe hlas, ktorý vás demotivoval a nahováral vás, aby ste sa na to vykašľali. V tejto etape práce na sebe samom ste úspešne posilnili svoje sebaregulačné a sebavýchovné schopnosti.
Avšak, ak ste sa prekonali, neznamená to, že ste automaticky posilnili aj svoju sebadôveru. Ocitli ste sa zatiaľ iba na polceste - získali ste príležitosti pre jej posilnenie. Aby ste tieto vlastnou snahou získané príležitosti využili na budovanie alebo kultivovanie svojej sebadôvery, je potrebné, aby ste s dosiahnutým výsledkom pracovali ďalej.
Položím vám znova pár otázok: Uvedomili ste si po zvládnutej aktivite, do ktorej sa vám najskôr nechcelo, že ste museli vynaložiť energiu na jej začatie a dokončenie? Uvedomili ste si, že ste to dokázali vďaka vášmu odhodlaniu sa a nájdení svojich vnútorných zdrojov pre tú aktivitu? Ocenili ste svoju snahu a možno aj dobrý výsledok tým, že ste si venovali aspoň malú chvíľku s vedomím vďačnosti sebe samému? Premýšľali ste o tom, aké vnútorné zdroje a schopnosti vám k tomu pomohli a kedy ich ne/máte k dispozícii?
Ak ste odpovedali na položené otázky súhlasne, gratulujem vám znova! Úspešne ste totiž začali pracovať na budovaní, posilňovaní a kultivovaní svojej sebadôvery. V úvode som spomenul, že sebadôvera nie je žiadna nemenná konštanta. Nezabúdajte preto, že iba raz sa venovať sebe samému nie je dostačujúce pre požadované formovanie našej osobnosti. Pre dosiahnutie viditeľných výsledkov si to vyžaduje vytrvalú prácu na sebe samom. A to po celý život.
Znie to možno príliš náročne, netreba si však dopredu zúfať. Postupnými krokmi sa to zvládať dá. Človek je tvor spoločenský. Myslite na to najmä v situáciách, kedy nemáte dosť vlastnej energie a vždy nájdete vo vašej blízkosti niekoho, kto vám môže podať pomocnú ruku.
"Povieme Vám aj to, čo Vám iní povedať nevedia... a budete stále v predstihu!"
Copyright © 2015 PaedDr. Ľuboš Ďurdiak, PhD. - PSYCHOTREND & Discovery Trend s.r.o.. Všetky práva vyhradené. Obsah odborného článku na tejto stránke je chránený autorským právom a inými príslušnými platnými právnymi predpismi o ochrane autorských práv a duševného vlastníctva. K akémukoľvek použitiu tejto stránky (napr. kopírovanie autorských myšlienok a obsahu článku) je potrebné písomné povolenie od ich autora a uvedených spoločností.