Analógová /filmová/ fotografia | Discovery Core & Strategy Insights
Analógová fotografia je v súčasnosti pre väčšinu ľudí už neznámym pojmom, resp. sa ňou nezaoberajú a to aj napriek tomu, že mnohí profesionálni fotografi ju vo svojej fotografickej práci stále úspešne využívajú. Ide o fotografiu, ktorú môžu zaznamenať na filmové políčko aj staré mechanické fotografické prístroje bez využitia moderných digitálnych technológií.
Dokonca aj mnohí naši rodičia a starí rodičia, za ktorých mladosti sa fotografovalo iba na filmový materiál, majú dnes digitálne fotoaparáty a pri tých analógových už zabudli, ako sa ovládali. V tejto časti našej galérie vám predstavíme niekoľko mechanických fotoaparátov, s ktorými je možné aj napriek ich pokročilému veku vytvoriť pôsobivé fotografie, preto ich z nášho pohľadu ešte nezaraďujeme do "starého železa".
Digitálne aj analógové fotografie majú svoje špecifiká. Hodnotenie, ktoré sú kvalitnejšie alebo umeleckejšie, je veľmi subjektívne. Závisí to od fotografického zámeru a umeleckého cítenia človeka. Môžeme sa mu povenovať v niektorom z článkov v budúcnosti.
Proces fotografovania so starými mechanickými fotoaparátmi, kde je záznamovým médiom film, má stále nielen svoje kvality, ale aj nezameniteľné čaro. Často sa nedá spoliehať na žiadnu automatiku prístroja, procesu fotografovania je potrebné naozaj rozumieť. Tento proces si vyžaduje celého človeka. V dnešnom uponáhľanom svete môže byť prostriedkom pre úžasný oddych a relax.
Kinofilmové prístroje patrili kedysi medzi najrozšírenejšie fotoaparáty a okrem kinofilmového formátu (tzv. full-frame v rámci digitálnych zrkadloviek) bol veľmi populárny aj tzv. stredný formát, na ktorý bolo možné zachytiť oveľa viac informácií a detailov. Zatiaľ, čo záznamové políčko kinofilmu má veľkosť 36 x 24 mm, pri stredoformáte je to až 60 x 45 mm, 60 x 60 mm, 60 x 70 mm, 60 x 80 mm, 60 x 90 mm alebo 60 x 120 mm.
V rámci tejto fotogalérie vám predstavíme tradičné i umelecké fotografie zo zaujímavého manuálneho stredoformátového prístroja s formátom záznamového políčka 60 x 60 mm, ale aj z mechanických jednookých 35 mm zrkadloviek, pri ktorých sa tiež všetky expozičné parametre nastavujú manuálne. Podobne sa ručne nastavuje aj zaostrovanie na fotografované objekty a to pozorovaním obrazu na matnici alebo odhadom vzdialenosti. Tieto prístroje majú zväčša celokovovú konštrukciu, sú veľmi odolné a na chod niektorých nie je potrebný žiadny zdroj elektrickej energie.