V ateliéri majstra Franka Jalšovského | Discovery Core & Strategy Insights
V tejto často našej virtuálnej fotogalérie vám predstavujeme ateliér jedného z najuznávanejších grafikov vo svete majstra Franka Jalšovského. V medzinárodnej encyklopérii žijúcich umelcov bolo jeho meno a grafické diela zahrnuté medzi troch najlepších grafikov a dvesto najlepších výtvarníkov na svete. Jeho diela sú v mnohých zbierkach svetových galérií a inštitúcií, ale aj v privátnych zbierkach. Jeho výtvarné diela vlastní napr. bývalý prezident Bill Clinton, brunejský sultán Haji Muda Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah alebo predseda predstavenstva celosvetovo známej spoločnosti ESET.
Frank Jalšovský tvorí poloabstraktné printy, ktoré majú filozoficko-mystické prvky a zobrazuje v nich odveký zápas človeka s prírodou, s osudom i so sebou samým. Jeho diela sú hodnotené ako nadčasové, ako diela, ktoré napĺňajú myseľ aj ducha.
Frank v roku 1990 emigroval z rodného Slovenska do Kanady, kde so svojou manželkou zostali žiť takmer 21 rokov. Vo Vancouvri sa stal členom prestížnej organizácie Malaspina printmakers Studio & Gallery, ktorá združuje svetových grafikov. Malaspina sa stala jeho druhým domovom, kde pri tvorbe nových diel často zabúdal na realitu okolitého sveta.
Frankov ateliér v Bratislave môžete vidieť na tu priložených dokumentárnych fotografiách. Myslíme si, že stále platia slová svetovo uznávaného grafika, kurátora mnohých výstav a vedúceho oddelenia grafiky z Univerzity Capilano R. Wayne Eastcott, R.C.A., V.S.A. Dip.m, ktorý už v Kanade zhodnotil Frankov ateliér a jeho prácu týmito slovami:
Návšteva ateliéru Franka Jalšovského Vás môže prekvapiť, pretože nie je taký, ako väčšina umeleckých ateliérov. Vyzerá skôr ako obchod so šperkami alebo hodinárstvo, kde má všetko svoje miesto. Úhľadne zoradené rydlá, prístroje na rezanie, diamantové rulety a iné ezoterické predmety. Nie je to v žiadnom prípade to, čo by človek očakával od bežného pracovného prostredia umelca, avšak Frankova pracovná metóda tiež nie je bežná. Vytvoril si ojedinelý spôsob prevedenia, ktorý brnká na svetovú strunu. Exceluje v klasických technikách ako je suchá ihla, akvatinta, lept a používa ich úžasným, energickým, fokusovaným a intenzívnym spôsobom. Jeho hľadanie väčšej hĺbky a významu zobrazenia myšlienky ho viedlo k vzkrieseniu techniky 17. storočia mezzotinty, používanej veľmi zriedkavo vzhľadom na náročnosť prevedenia. Skĺbením tejto techniky s už majstrovsky zvládnutou technikou suchej ihly a akvatinty, Frank dosahuje bohaté a jemnospektrálne tóny. Celkový výsledok je pritom priestorovo komplexný a Frankove umelecké diela konkurujú úrovni majstrov.